آن هایی که با قطار یا تور هوایی مشهد به استان خراسان رضوی سفر کرده اند، می دانند که زیبایی های خراسان رضوی تنها به شهر مشهد ختم نمی شود و دیگر شهر ها و روستاهای این استان هم دارای مناطق دیدنی و توریستی بسیار زیبایی است.

شهر نیشابور یکی از این شهرهاست که با پیشینه تاریخی درخشان و داشتن ادیبان و فرهیختگان به شهرت رسیده است. در نزدیکی نیشابور، روستای زیبای چوبین یا چوبی واقع شده است که دارای دیدنی های زیادی است. در این مقاله قصد داریم به معرفی این روستای زیبا و جاذبه های گردشگری آن بپردازیم.

معرفی دهکده چوبین نیشابور مشهد

دهکده چوبین، فخر نیشابور و خراسان است و همه ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این روستا وارد آن می شوند. علت نامگذاری این روستا بناهایی است که در آن قرار دارند و به طور کامل از چوب ساخته شدند.

ین بناها که زیبایی بصری و جذابیت بسیار بالایی دارند خلاقیت های معمار خود را نشان می دهند. این روستا جایی است که می توانید در آن از هیاهوی شهر دور باشید و از آرامش و سکوت لذت ببرید.

این روستا به دست مهندس مجتهدی (متولد 1319 و متوفی 1392) ساخته شده است که با به کارگیری ده ها تن چوب میسر شد. این روستا نخستین روستای اکولوژیکی در ایران است. ساختمان های این دهکده تنها برای جذب گردشگر ساخته نشدند و در آن ها زندگی جریان دارد. مسجد، رستوران، خانه، کتابخانه و موزه ساختمان هایی هستند که به وسیله این معمار توانا بنا شده اند.

مسجد دهکده چوبین نیشابور

این مسجد، اولین مسجد در جهان می باشد که تماما از چوب ساخته شده است. مسجد دهکده چوبین، مشهور ترین سازه ای است که در روستای ملامحمد آقازاده وجود دارد. یکی از نکاتی که درباره این مسجد وجود دارد این است که در برابر زلزله تا 8 ریشتر مقاومت می کند.

همچنین از دیگر نکات جالب توجه این مسجد این است که در برابر حجوم موریانه ها مقاوم است علی رغم این که در منطقه ای موریانه خیز قرار دارد.

در این مسجد همه چیز چوبی است، 6 کتیبه چوبی از آیات قرآنی بر دیوار های بیرونی مسجد و 7 کتیبه چوبی از آیات قرآنی در دیوار های درونی آن نصب شده است. جنس چوب این کتیبه ها از درختان گردو و توت است.

در ساخت این مسجد نیز از چوب درختان کاج، اشن، سپیدار، زبان گنجشک، گردو، توت و گلابی استفاده شده است. همه این نکات به کنار، جالب است بدانید کابینت ها و حتی سینی های داخل آبدارخانه این مسجد از جنس چوب است.

درختان توتی که از چوب آن ها در ساخت محراب مسجد استفاده شد، سال ها پیش توسط محمد آقازاده یعنی پدربزرگ مهندس مجتهدی در روستا کاشته شده بود.

تفریح در دهکده چوبین نیشابور

روستای چوبین، مکانی است با فضای بسیار صمیمانه و محبت آمیز که در آن می توانید از عطر چوب بذت ببرید، در رستورانی که تماما از چوب ساخته شده است غذا میل کنید، زیر سایه آلاچیق های دیدنی آن بنشینید، در موزه کوچک و دیدنی آن قدم بزنید، از خنکای استخر دهکده لذت ببرید و در مسجد روحانی آن نماز  بخوانید.

نگران محل اقامت در روستا هم نباشید، در این روستا سوئییت هایی با المان های چوبی در نظر گرفته شده است که بازدید کنندگان می توانند در آن اقامت یا استراحت کنند. همچنین پنج واحد فروشگاه چوبی با نمای سنتی در این روستا قرار دارند که می توانید خریدهای خود را در آن ها انجام دهید.

ادرس دهکده چوبی نیشابور

انتهای بلوار شهدای نیشابور، 16.8 کیلومتری شهر نیشابور، جاده تقی آباد طلایی، دهکده توریستی چوبین نیشابور

ایندکسر

آموزش جاوا اسکریپت یوزرکد