هوای گرم و کاهش بارندگی در تهران طی سه ماه آینده


مازیار غلامی در گفت وگو با ایسنا وی در خصوص وضعیت دما و بارندگی تهران در سه ماه آینده گفت: آخرین نتایج مدل‌های پیش‌بینی فصلی نشان می‌دهد که میانگین بارش در سه ماه آینده در استان تهران کمتر از حد نرمال خواهد بود، این در حالی است که میانگین دما در سال جاری حدود 0.5 1 درجه سانتیگراد بیشتر از حد معمول است.

وی افزود: این شرایط باعث افزایش خشکسالی می شود و با توجه به کاهش بارندگی های انباشته شده از ابتدای سال زراعی گذشته و بهار 1401 و پیش بینی افزایش دما در سه ماه آینده، همچنان نیاز به صرفه جویی، استفاده و مدیریت بهینه در حوزه منابع مصرفی، آب بیش از پیش احساس می شود.

معاون مدیرکل هواشناسی استان تهران درباره میزان بارندگی در تیرماه گفت: تحلیل آماری میزان بارندگی های ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی استان نشان می دهد که میزان بارندگی (منطقه ای) استان در تیرماه 1401 بوده است. 0.2 میلی متر که در بلندمدت نسبت به 97 درصد کاهش داشته است. میزان بارندگی استان تهران از ابتدای سال زراعی (مهر 1400) تا پایان تیرماه 1401، 170 میلی متر بوده که نسبت به دوره چند ساله 40 درصد و نسبت به سال قبل 25 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: تحلیل نوسانات دمای هوای استان تهران طی تیرماه 1401 نشان می دهد که میانگین دمای ماهانه این ماه 27.3 درجه سانتیگراد بوده که نسبت به دوره بلندمدت 0.5 درجه سانتیگراد افزایش داشته است. واقعیت این است که میانگین حداقل دما در این ماه نسبت به بلندمدت تغییر محسوسی نداشته اما میانگین حداکثر دما 34.6 درجه سانتیگراد بوده که نسبت به بلندمدت 1.3 درجه افزایش داشته است. به عبارت دیگر استان تهران در تیرماه 1401 بسیار گرمتر بود.

به گفته قلمی، میانگین دمای هوای استان تهران از ابتدای سال زراعی (مهر 1400) تا 31 تیر 1401، 13.4 درجه سانتیگراد بوده که حدود یک درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین بلندمدت است. ورامین با میانگین دمای 32.7 درجه سانتیگراد و فیروزکوه با میانگین دمای 20.6 درجه سانتیگراد به ترتیب بیشترین و کمترین میانگین دمایی را در تیر ماه 1401 دارند.

وی افزود: کاهش بارندگی و افزایش دما از ابتدای سال زراعی به ویژه در ماه های اخیر باعث خشکسالی در اکثر نقاط استان شده است.

معاون اداره کل هواشناسی استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: پیش بینی های فصلی در ابتدای هر ماه به روز می شود و دقت بارش فصلی و پیش بینی دمای هوا معمولا بین 65 تا 70 درصد است.

منبع: گل سپید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes