نرخ قالیشویی

نرخ قالیشویی

 

 

قالیشویی ها را می  توان جزو پرتقاضاترین مشاغل خدماتی دانست که هر ساله طیف بسیار زیادی از مردم به آن نیاز دارند. این نیاز سبب شده است تا نرخ قالیشویی متناسب با ساختار و موارد مختلفی تغییر کند . همین موضوع عاملی بوده تا هر ساله از سوی اتحادیه ها، نرخ های ثابتی تعیین شود تا افراد تصمیم گیری بهتری داشته باشند. این نرخ ها به فاکتور های گوناگونی بستگی دارد و می تواند متناسب با آنها تغییر کند. ما در این مقاله قصد داریم تا مروری بر نرخ قالیشویی و فاکتورهای موثر بر آن داشته باشیم.

فاکتور های موثر بر نرخ قالیشویی

همانگونه که اشاره کردیم، نرخ قالیشویی می تواند متناسب با فاکتور های مختلفی تغییر کند . داشتن یا نداشتن پیک، مکانیکی و یا اتوماتیک بودن شیوه شستشو و… همگی از مواردی است که بر روی تعرفه ها تاثیر می گذارد. ما در ادامه مهمترین فاکتور ها در این زمینه را برای شما عزیزان ذکر کرده ایم. 

شیوه ی شستشو

 

شاید بتوان شیوه ی شستشو را موثرترین فاکتور روی نرخ قالیشویی دانست . عموماً سه روش برای شستشوی فرش ها وجود دارد که عبارتند از شستشوی دستی، شستشوی نیمه اتوماتیک و شستشوی تمام اتوماتیک . در این بین بهترین گزینه شستشوی تمام اتوماتیک است چرا که هیچ گونه آسیب به فرش ها وارد نمی شود . از طرفی دیگر به دلیل عدم استفاده از نیروی انسانی، هزينه تمام شده بسیار پایین خواهد بود . در مقابل روش شستشوی دستی وجود دارد که زمانبر بوده و کیفیت پاینی دارد . از طرفی دیگر هزینه آن هم بالا است که این عامل سبب شده تا افراد نسبت به آن ترغیب نشوند. 

متراژ و نوع قالی

 

نرم قالیشویی بر اساس هر متر مربع از فرش بیان می شود . برای مثال در سال جاری نرخ شستشو هر یک متر مربع از فرش  ماشینی حدود 11 هزار تومان تعیین شده است . این رقم با توجه به نوع فرش و البته ماهیت آن می تواند متفاوت باشد. برای مثال فرش های دستباف و یا فرش ها نفیس دارای قیمت بیشتری هستند. لازم به ذکر است که اعلاء شویی هم فاکتوری است که می تواند بر روی این مولفه تاثیر گذار باشد . البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که نرخ قالیشویی ارائه شده برای قالیشویی های دستی و اتوماتیک متفاوت است. این موضوع باعث شده تا گستردگی نرخ ها افزایش یابد .

تاثیر داشتن پیک بر روی نرخ قالیشویی

برای بسیاری از افراد خانه دار مقدور نیست تا خودشان فرش ها را به قالیشویی برده و یا تحویل گیرند . همین موضوع سبب شده تا پیک های مختلفی در این زمینه ایجاد شود که فرش ها را از مشتری دریافت کرده و آنها را در زمان مقرر باز می گردانند.برخی از قالیشویی ها هزینه این پیک را بر روی قیمت نهایی تاثیر می دهند و برخی دیگر هم آن را به صورت جداگانه حساب می کنند. به همین جهت داشتن این پیک ها فاکتور دیگری است که می تواند بر روی نرخ قالیشویی موثر باشد . 

جمع بندی

بدون شک شما هم در طول سال نیازمند استفاده از خدمات قالیشویی خواهید بود اما بدون شک نرخ قالیشویی هم برای شما اهمیت بسیاری دارد. یافتن مرکزی که بتواند به صورت منصفانه به قیمت های ارائه شده از سوی اتحادیه عمل کند اندکی دشوار است . قالیشویی ملکه جزو معدود مراکزی در تهران است که تماماً تابع نرخ های اتحادیه قالیشویی است. از طرفی دیگر داشتن دستگاه اتوماتیک سبب شده تا این مرکز کمترین تعرفه های ممکن را داشته باشد . 

 

 

ایندکسر

آموزش جاوا اسکریپت یوزرکد