شکار بی رویه بلای جان بز، گوسفند و بز در استان زاگرسی است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، کال و کاز گونه ای از بز کوهی است و در رده پستانداران ایرانی اندازه آن بیشتر از بز اهلی است. نرها که کال نامیده می شوند، شاخ های بلند و شمشیری مانند دارند و گیاهخواران و نشخوارکنندگان روزانه هستند.

قوچ اوریال بزرگترین قوچ ایران است. شاخ قوچ و میش شکل مارپیچی دارد و به سمت صورت و جلو خم می شود در حالی که شاخ نرها بلند است. بیشتر قوچ ها و میش های گوش دار روزانه هستند، اما در برخی موارد در شب نیز فعال هستند. این گونه نیز از پستانداران گیاهخوار و نشخوارکننده ایران است.

به گفته حسن اکبری – معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست – بر اساس نتایج سرشماری گونه های شناخته شده حیات وحش در سال 1400، میانگین افزایش دو درصدی جمعیت علفخواران را در چهار منطقه مشاهده می کنیم. نسبت به سال قبل. این رشد جمعیت علیرغم همه چالش هایی که در زمینه خشکسالی و بیماری با آن مواجه بوده ایم اتفاق افتاده است و نشان دهنده تلاش هایی است که برای جلوگیری از تخلفات شکار و صید انجام شده است. بر اساس این ارزیابی، جمعیت قوچ، میش و بز نسبت به سال 2019 افزایش یافته است.

متأسفانه بزها و بزها از یک سو مورد توجه شکارچیان هستند و از سوی دیگر – غذای اصلی شکارچیان محسوب می شوند. در کل کشور حدود 80 هزار گونه از این گونه وجود دارد و بیشترین جمعیت آن در استان های یزد، کرمان، فارس، اصفهان، البرز، سمنان و تهران است.

به گفته معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، در بین استان های کشور، بیشترین جمعیت قوچ و میش متعلق به استان تهران است که با وجود جمعیت زیاد، توسعه اقتصادی و اجتماعی و مسائل و مشکلات زیست محیطی این استان موضوع عجیبی به نظر می رسد.

بیش از یک ششم کل جمعیت قوچ و میش کشور در استان تهران یافت شد که نشان می‌دهد بیش از همه، زیستگاه‌های طبیعی اطراف تهران زیستگاه‌های ارزشمندی هستند و برای حفظ حیات وحش بسیار مهم هستند. دوم اینکه مردم استان تهران از نظر فرهنگ حقوق حیوانات در سطح بالایی هستند و نمی توان منکر آن شد.

اگر تعداد تخلفات شکار و صید در استان تهران با این جمعیت انسانی انبوه به تعداد استان هایی بود که آمار بالایی در زمینه تخلفات شکار غیرمجاز دارند، چیزی از جمعیت این گونه برجسته باقی نمی ماند.

استان های خراسان رضوی، گلستان، اصفهان، سمنان و خراسان شمالی پس از استان تهران بیشترین تعداد قوچ و میش را در کشور دارند.

در استان‌هایی مانند تهران و اصفهان که بحث توسعه جدی‌تر بود، رویکرد مدیریت زیست‌محیطی بیشتر معطوف به محیط‌زیست انسانی بود، در حالی که طبق آمار، بیشترین جمعیت گوسفند و بز کشور در استان تهران است. بیشترین جمعیت گوسفند و بز در استان یزد است پس باید به این استان ها توجه شود تا بتوانیم تنوع ژنتیکی حیات وحش خود را حفظ کنیم. CH

زاگرس دارای بهترین زیستگاه های کل تور و قوچ در کشور است. این رشته کوه چه از نظر پتانسیل پوشش گیاهی و چه از نظر منابع آبی دارای مناطق وسیع با پتانسیل پوشش گیاهی عالی است. بنابراین در گذشته جمعیت بسیار بالایی از این دو گونه وجود داشت و البته شکارچیانی مانند پلنگ نیز در این منطقه جمعیت زیادی داشتند، اما بر اساس آمارهای اخیر متاسفانه وضعیت کاملا تغییر کرده و جمعیت این دو گونه دو گونه اصلی در زاگرس به دلیل اختلالات مربوط به ماهیگیری باعث نگرانی شده است.

در بخش بزرگی از استان های زاگرس نشین مانند کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، کاگیلو و بویراحمد، چهارمحال، بختیاری و فارس زیستگاه های بسیار مناسبی برای این دو گونه وجود دارد، اما جمعیت آن ها محدود به مناطق حفاظت شده است. مناطقی که کوچک هستند و اغلب جزیره ای هستند. این وضعیت نشان داده است که در این استان ها نیاز شدیدی به فرهنگ سازی برای جلوگیری از تخلفات مرتبط با شیلات وجود دارد.

استان هایی که علاقه ذاتی به سلاح و شکار دارند که یکی از علایق و مهارت های ساکنان این مناطق محسوب می شود با جمعیت محدودی از گونه های شناخته شده قوچ، میش، بز و بز مواجه بودند. در صورت رفع این مشکل با آموزش و فرهنگ سازی صحیح، امکان رشد سریع جمعیت این گونه ها در مناطق مذکور وجود دارد زیرا زیستگاه، پوشش گیاهی و منابع آبی این مکان ها بسیار مناسب است و در هر صورت مردم علاقه مند هستند. طبیعت . اگر منافع آنها حفظ شود، در کوتاه مدت تأثیر شگفت انگیزی خواهد داشت.

بزها، بزها، قوچ‌ها و میش‌ها پس از یافتن زیستگاه‌های مناسب، با رشد قابل توجهی جمعیت مواجه می‌شوند.

تنوع ژنتیکی این گونه ها بسیار مهم است. برآورد جمعیت گوسفند و گوسفند در پنج استان معرفی مجدد این گونه ها در استان های دیگر با صرف هزینه های زیاد ضروری است زیرا جمعیت قوچ و میش البرز شرقی با قوچ و میش البرز غربی تفاوت ژنتیکی دارد و یا قوچ و میش شمال شرق کشور است. کاملاً متفاوت از شمال غرب کشور است و این لازمه برای همه این جمعیت ها باید حفظ شود.

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes