در تیرماه 29 روز آلودگی هوای تهران را تجربه کنید


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، آمارهای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که ساکنان تهران در تیرماه امسال روزهای آلوده تری را نسبت به تیرماه گذشته تجربه کردند.

وضعیت آب و هوای تهران در اولین ماه تابستان 1401 و مقایسه با سال قبل از آن نشان می دهد که در تیرماه سال گذشته 17 روز قابل قبول ثبت شده است که این تعداد در سال جاری به دو روز کاهش یافته است. در تیرماه 1400 تنها 13 روز هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم و یک روز ناسالم برای همه گروه ها بود و امسال این وضعیت به 25 روز ناسالم برای گروه های حساس و سه روز ناسالم برای همه گروه ها رسید.

در تیرماه 1400 تهران وضعیت چندان بدی نداشت، اما امسال روز بسیار بدی را تجربه کرد. در تیر 1400 و 1401 تهران هرگز هوای پاکی به خود ندیده بود.

قابل توجه ترین نکته ای که در مقایسه کیفیت هوای تیرماه سال جدید و سال گذشته به آن توجه می شود، ثبت وضعیت هوای بسیار ناسالم در 22 تیر 1401 است. شاخص آلودگی هوا در این روز به عدد 261 رسید.افزایش تصاعدی غلظت آلاینده ها در این روز به دلیل خشک شدن مخازن جنوب البرز و جنوب غرب تهران و توده گرد و غباری بود که تهران را تحت تاثیر قرار داد، این توده منشأ داخلی داشت. و ناشی از وزش بادهای شدید و بسیار شدید در برخی نقاط کویر بوده است و در استان های قزوین و البرز به شکلی بود که بر اثر وزش باد غربی به سمت تهران حرکت کرد و متأسفانه از شدت و تمرکز بالایی برخوردار بود.

شاخص آلاینده در تیر 1401 نیز ذرات معلق با اندازه کمتر از 2.5 میکرون بود و هوای تهران با این شاخص آلاینده 15 روز بود. تنها در 22 و 23 تیرماه که توده گرد و غبار تهران تحت تاثیر قرار گرفت، ذرات معلق کمتر از 10 میکرون آلاینده شاخص هوای تهران و در 23 تیرماه امسال، ازن آلاینده شاخص شد.

حداقل شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون 79 و حداکثر 144 است. حداقل و حداکثر شاخص آلودگی ازن 102 و 162 بوده است.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، ذرات معلق زیر 10 میکرون درشت‌تر بوده و کمتر از ذرات معلق زیر 2.5 میکرون وارد دستگاه تنفسی تحتانی می‌شوند و کمی خطرناک‌تر هستند، اما در غلظت‌های بالا و نسبت به حد مجاز می‌توانند سلامت بسیاری را به همراه داشته باشند. و مشکلات زیست محیطی

مطالعات علمی مختلف بر روی ذرات معلق نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده باعث مشکلات تنفسی می شود. مرگ زودرس افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، حملات قلبی غیر کشنده، ریتم نامنظم قلب، سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی از مشکلات سلامتی ناشی از آلودگی هوا هستند.

ازن نیز یک آلاینده ثانویه است که پیش سازهای آن VOC یا ترکیبات آلی فرار و NOx هستند. این آلاینده ها با نور شدید و مستقیم خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند. خودروهای دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و دود بنزین پیش سازهای ازن هستند و استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه های نفت می تواند به افزایش غلظت ازن کمک کند. علاوه بر این، آلاینده ازن باعث کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری های ریوی می شود. ازن در مرگ زودرس نیز موثر است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم می شود. بر اساس این تقسیم بندی از صفر تا 50 هوای پاک، از 51 تا 100 هوای سالم یا متوسط، از 101 تا 150 هوای مضر برای گروه های حساس، از 151 تا 200 هوای مضر برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوای بسیار مضر و از 301 تا 500، کیفیت هوا خطرناک است.

لازم به ذکر است در هوای پاک که با رنگ سبز مشخص شده است، شرایط کیفی هوا مناسب بوده و هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد. در هوای سالم که زرد نام دارد، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تأثیر منفی می گذارد، اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس که با رنگ نارنجی نشان داده شده است، مقدار AQI بین 101 و 101 است. 150 که در نتیجه گروه های حساس بیشتر تحت تاثیر آلودگی هوا قرار خواهند گرفت.

در هوای قرمز ناسالم، همه افراد جامعه در معرض خطر آلودگی هوا هستند و حتی گروه های آسیب پذیر نیز ممکن است دچار عوارض جدی تری شوند. علاوه بر این، هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده شده و دارای عدد AQI بین 201 تا 300 است، احتمال عوارض جدی سلامت عمومی را افزایش می دهد.

منبع: golesepid.ir

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes