ایالات متحده کارکنان سفارت در بغداد را از ترس انتقام گرفتن از ایران اخراج خواهد کرد


واشنگتن – دو مقام آمریکایی روز چهارشنبه به NBC نیوز گفتند ، دولت ترامپ به طور موقت کارمندان سفارت آمریکا در بغداد را کاهش می دهد زیرا سالگرد نزدیک شدن سریع حمله آمریکا علیه ژنرال ایرانی کاظم سلیمانی افزایش می یابد.

به گفته یکی از کارمندان ، این تغییر موقتی است ، اگرچه آنها نمی گویند که این کاهش چه مدت ادامه خواهد داشت. هر دو کارمند به شرط ناشناس ماندن با NBC News صحبت کردند.

تعداد دقیق دیپلمات های خارج شده از سفارت بلافاصله مشخص نبود ، اما یک دیپلمات ارشد سابق آمریکایی با تجربه در عراق گفت که به آنها گفته شده بود که خروج قابل توجهی از آنها برنامه ریزی شده است. عقب نشینی دیپلماتیک ابتدا توسط واشنگتن پست گزارش شد.

وزارت امور خارجه این اخراج را تأیید نکرد و به NBC News گفت که این وزارت در مورد جزئیات تعدیل کارکنان توضیحی نداده است.

یک مقام مسئول از طرف آژانس گفت: “وزارت امور خارجه دائماً موقعیت خود را در سفارتخانه ها و کنسولگری های جهان مطابق با ماموریت ، محیط امنیتی محلی ، بهداشت و حتی تعطیلات تنظیم می کند.”

“اطمینان از ایمنی کارکنان دولت ایالات متحده ، شهروندان آمریکایی و امنیت تأسیسات همچنان بالاترین اولویت ما است.”

به گفته این مقام سفیر آمریکا ، متیو تولر در عراق باقی خواهد ماند و افزود سفارت آمریکا به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

سلیمانی رهبر نخبگان ایرانی ، یک نیروی مخفی قدس بود و در تاریخ 3 ژانویه با حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کشته شد. مرگ وی خشم مردم را برانگیخت و ایران با حمله به سربازان آمریکایی در عراق پاسخ داد.

مأموریت ایالات متحده در عراق از زمان آغاز دولت ترامپ تحت کارمندان دیپلماتیک کمتری فعالیت می کند.

احمد الصحاف سخنگوی وزارت امور خارجه عراق روز پنجشنبه از اظهار نظر خودداری کرد.

از زمان حمله نظامیان آمریکایی به عراق در سال 2003 و سرنگونی رژیم صدام حسین ، اکثریت شیعیان عراق برای ایجاد تعادل در روابط با ایالات متحده و همسایه قدرتمند تحت سلطه شیعیان ، ایران ، تلاش کردند. نیروهای آمریکایی در سال 2011 ترک کردند اما در سال 2014 پس از تصرف گروه شبه نظامی داعش در بیشتر کشور ، بازگشتند.

بسیاری از شبه نظامیان شیعه که به سرکوب خشونت علیه داعش کمک کردند ، در نیروهای مسلح عراق ادغام شده اند ، اما از لحاظ سیاسی و نظامی نیز قدرتمندتر شده اند ، در حالی که روابط قوی با ایران دارند.

در سال 2018 ، مایك پمپئو ، وزیر امور خارجه ، با اشاره به تهدیدی كه از طرف پروکسی های مورد حمایت ایران است ، كنسولگری آمریكا در بصره ، در جنوب این کشور را تعطیل كرد. در ماه مه 2019 ، پس از حملات موشکی متوالی علیه سفارت ایالات متحده در بغداد ، وزارت امور خارجه دستور خروج مقامات “غیر فوری” عراقی را صادر کرد.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

حملات پلیس به تأسیسات ایالات متحده تا حدود زیادی ادامه داشت و اوایل سال جاری پمپئو تهدید کرد که دیپلمات های آمریکایی را از سفارت خارج خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه هشدار داد: “ایالات متحده تهدیدات علیه زنان و مردان ما را که در خارج از کشور خدمت می کنند تحمل نخواهد کرد و ما از هر اقدامی که برای ایمن نگه داشتن پرسنل خود لازم بدانیم دریغ نخواهیم کرد.” در پایان ماه سپتامبر.

وی افزود: “برای گروههای مورد حمایت ایران غیرقابل قبول است كه به سمت سفارت ما موشك شلیك كنند ، به دیپلماتهای آمریكایی و سایر افراد حمله كنند و نظم و قانون را در عراق تهدید كنند.”

با این حال ، منتقدان پمپئو را به كاهش حضور دیپلماتیک آمریكا در بغداد و تهدید به بستن سفارت آمریكا متهم كردند و كاخ سفید را به واگذاری نفوذ در عراق و تحویل ایران به یك پیروزی استراتژیك متهم كردند.

سربازان آمریکایی در هنگام تحویل در مارس 2020 در پایگاه هوایی K1 در نزدیکی کرکوک در شمال عراق محافظت می کنند.Ameer Al Mohammedaw / dpa / union union از طریق پرونده گتی

روز جمعه پس از ترور یکی از بهترین دانشمندان هسته ای ایران ، محسن فهری زاده ، تنش ها در منطقه کاهش یافت.

چند روز پس از حمله ، رهبر عالی ایران ، آیت الله علی خامنه ای ، هشدار داد که برای کسانی که این دستور را صادر کرده اند “مجازات نهایی” در نظر گرفته شده است. در حالی که وزیر امور خارجه محمد جواد ظریف و دیگر مقامات ارشد اسرائیل را مقصر دانستند.

اسرائیل در مورد این ادعاها توضیحی نداده است.
منبع: green-chapter.ir

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes