ادعای باغ سنتی کزوینه را از دست ندهیداین موضوع در دیدار با زرگس مطرح شد

ادعای باغ سنتی کزوینه را از دست ندهید
قزوین یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن توسعه زندگی شهری قزوین گفت: باید در کنار توسعه فناوری از دانش بومی و اصیل استفاده کنیم، قزوین از نعمت آب ذخیره شده در باغ در سفره های زیرزمینی برخوردار است اما این باغ از بسیاری جهات متفاوت است.
شوکو کرمانشاهانی در دیدار وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با روسای دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد قزوین که امروز 22 مرداد 1401 در تالار شهید سلیمانی استانداری قزوین برگزار شد، گفت: : در ثبت ملی پاکستان شکی نیست. اما اگر اثری وارد ثبت ملی شود باید برای آن طرح حفاظت و مرمت نوشته شود.
وی گفت: باغ سنتی قزوین شریان حیاتی شهر است که چهار رودخانه آن در فهرست ملی به ثبت رسیده و باغات را تغذیه می کند و این طرح حمایت از مالکیت بناهای تاریخی است که در این راستا باید از باغ حمایت کنیم. در سطح ملی برای حفاظت از این طرح و احیای آن باید نوشته شود.
رئیس انجمن متخصصان باغ سنتی قزوین گفت: آب باغستان به دلیل طرح های مختلف عمران شهری در معرض تهدید است. طرح توسعه نسیم شمالی و کمربندی شرق قزوین تهدیدی برای باغ سنتی است. این محور باید برای گردشگری، پیاده روی و دوچرخه سواری استفاده شود و اکنون به محور کمربند تندرو تبدیل شده است که امنیت جانی، مالی و محصول باغداران را به خطر انداخته است.
وی خاطرنشان کرد: باید در کنار پیشرفت تکنولوژی از دانش بومی و اصیل استفاده کنیم، قزوین از نعمت آبی برخوردار است که در باغ در سفره آب زیرزمینی ذخیره می شود، اما حق آبه این باغ به طرق مختلف ربوده می شود.
کرمانشاهانی تصریح کرد: این باغ 2000 سال است که توسط صدها مالک خصوصی اداره می شود که چهار رودخانه را به درستی به نفع شهر مدیریت می کنند و سال ها است که سیستم پایداری برقرار است تا اینکه این باغ به نسل ما رسید.
وی با اشاره به اینکه مداخله نسنجیده و اشتباه متولیان استانی عامل این اتفاقات بوده است خاطرنشان کرد: باغدار انگیزه ای برای ادامه کار در باغ خود ندارد چرا که جاده از داخل باغ می گذرد بنابراین اول از همه باغدار است. باید انگیزه فعالیت ایجاد کند.
رئیس انجمن تخصصی باغ های سنتی قزوین گفت: باید در مقابل احداث جاده مرکز باغستان بایستیم چرا که شهر خدماتی ندارد. راه حل تردد در استان، جاده کنارگذر جنوبی خارج از باغستان است، پس چرا باید باغستان را به دلیل ترافیک سراسری در معرض خطر قرار دهیم؟
وی بیان کرد: چرا پارک ملی باروژینا که منبع آب آن در اسناد تصفیه فاضلاب درج شده است حق آبه باغستان را مصرف می کند؟ این امر باغستان را غیراقتصادی کرد.
کرمانشاهانی در پایان خاطرنشان کرد: باید با استفاده از فناوری نامرئی باغ را از نابودی نجات دهیم و باغ و امنیت آن را حفظ کنیم.
مشکلات ترانسپورتی نیاز به رانندگی از طریق باغستان دارد
مهدی صباغی شهردار قزوین نیز در این نشست گفت: ما معتقد به حفظ باغستان هستیم اما شاهد سوء مدیریت در کارهای حفاظتی میراث در استان هستیم که نشان می دهد شهرداری به عنوان مدافع میراث فرهنگی اقدام به قطع درختان و میراث فرهنگی می کند. هویت شهر.”
وی گفت: مدیریت میراث باید به مردم داده شود و باغداران از اموال خود محروم نشوند تا محصولات آنها مورد سرقت قرار نگیرد. مشکلات شهرسازی و حمل و نقل نیازمند عبور از باغستان است.
شهردار قزوین گفت: هرجا عنوان میراثی قرار می گیرد از آن تقلید می شود و به سرنوشت سپرده می شود تا به سرحد نابودی برسد. در گذشته بافت‌های تاریخی و فرهنگی در قزوین ارائه می‌شد. اما اکنون جنوب شهر را بافت تاریخی می نامند و به این ترتیب به نام هویت تاریخی برای احیای شهر با مردم بازی کردند و هویت آنها خدشه دار شد.آیا شما این مقاله را دوست دارید؟


(1)


(0)


مطالب مرتبط اخیرنظرات بینندگان در مورد این مقاله


نظر شما در مورد این مقاله

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes