آیا رئیس جمهور سابق ترامپ می تواند با اسرار امنیت ملی آمریکا اعتماد کند؟


واشنگتن – وی یادآور شد ، وقتی دیوید پرایس افسر سیا بود ، به هوستون سفر كرد تا رئیس جمهور سابق جورج اچ دبلیو بوش را از وقایع طبقه بندی شده در خاورمیانه مطلع كند.

مشورت با روسای جمهور سابق و دسترسی به برخی از اسرار کشور ، بخشی از یک سنت دیرینه بوده است.

پرایس و سایر مقامات سابق اطلاعاتی می گویند جو بایدن عاقلانه است که اجازه ندهد این سنت در پرونده دونالد ترامپ ادامه یابد.

آنها می گویند رئیس جمهور سابق اخیر ترامپ به دلیل رازهایی که اکنون در اختیار دارد خطرناک است و می گویند احمقانه خواهد بود اگر به او اطلاعات حساس تری اعتماد کنیم. از آنجا که امپراتوری املاک و مستغلات ترامپ تحت فشار مالی قرار دارد و مارک وی رنج می برد ، آنها نگران هستند که اسرار آمریکا را به عنوان مرکز سود خود ببیند.

جک گلداسمیت ، که به عنوان یک مقام ارشد وزارت دادگستری در دولت جورج دبلیو بوش کار می کرد ، گفت: “این چیزی نیست که شما با روسای جمهور دیگر تصور کنید ، اما تصور آن با این رئیس جمهور آسان است.”

گلداسمیت در مصاحبه ای گفت: “او به عنوان رئیس جمهور نشان داده است كه رازداری را جدی نمی گیرد.” “او تمایل خاصی به نادیده گرفتن قوانین امنیت ملی دارد. و تمایل خاصی دارد که دوست دارد چیزهایی را که برای او ارزشمند است بفروشد.”

گلداسمیت و دیگر کارشناسان خاطرنشان می کنند که ترامپ سابقه افشای بی دقت اطلاعات طبقه بندی شده را دارد. او در سال 2017 به وزیر خارجه و سفیر روسیه در مورد اطلاعات بسیار حساس در مورد تهدید تروریسم که ایالات متحده از یک متحد دریافت کرده گفت. سال گذشته وی در توئیتی نوشت كه به گفته كارشناسان این یك تصویر مخفی ماهواره ای از یك نیروگاه هسته ای ایران است.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، با سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه ، سمت چپ ، در کنار سفیر روسیه در ایالات متحده سرگئی کیسلیاک در کاخ سفید در 10 مه 2017 دیدار می کند. عکس توسط وزارت خارجه روسیه / AP

رئیس جمهور همچنین می تواند در برابر نفوذ خارجی آسیب پذیر باشد. به گفته نیویورک تایمز ، سوابق مالیاتی وی نشان می دهد که به نظر می رسد ترامپ با چالش های مالی روبرو است ، شخصاً بیش از 400 میلیون دلار بدهی به شرکت های خود در زمانی که همه گیری فشار به صنعت هتلداری که ترامپ در آن قرار دارد ، تأمین کرده است. بازیکن اصلی

سعید پرایس ، كه كتاب اسرار رئیس جمهور درباره روسای جمهور و اطلاعات را نوشت ، گفت: “آیا این خطر است؟” “اگر کسی تقاضای تصویب امنیتی کند ، لعنت به آن ، این یک خطر است.”

کاخ سفید و انتقال بایدن به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند. ترامپ گفت که امور مالی او پایدار است و بدهی ها درصد کمی از دارایی های او هستند. به طور کلی ، بدهی های کلان به بانک های خارجی – بزرگترین طلبکار ترامپ دویچه بانک است ، یک موسسه آلمانی که با روسیه ارتباط دارد – شخص را از یک راه حل فوق العاده محروم می کند.

با این وجود ، روسای جمهور مانند سایر مقامات دولتی برای تصدیق امنیت مورد تحقیق و چاپ قرار نمی گیرند. آنها با انتخاب شدن ، تمام اطلاعات محرمانه ملت را در دست می گیرند و طبق قانون اجازه دارند هر كدام از آنها را در هر زمان فاش كنند.

روسای جمهور سابق نیز تحت بررسی امنیتی نیستند. با اجازه رئیس جمهور فعلی به اسراری مانند حسن نیت ارائه می دهند.

رئیس جمهور سابق معمولاً قبل از سفر به خارج از کشور ، یا در رابطه با موضوعی که رئیس جمهور فعلی می خواهد با آنها مشورت کند ، جلسات توجیهی دریافت می کند.

به عنوان مثال وقتی رئیس جمهور بیل کلینتون رئیس جمهور سابق جیمی کارتر را برای گسترش اوضاع متشنج در هائیتی فرستاد ، کارتر احتمالاً جلسات توجیهی طبقه بندی شده ای را درباره وضعیت پیش از سفر خود دریافت کرد.

و هنگامی که جورج دبلیو دبلیو بوش از پسرش در کاخ سفید دیدار کرد ، وی به جلسات سخنرانی روزانه رئیس جمهور پیوست ، مجموعه ای کاملا طبقه بندی شده از اسرار که هر روز صبح به ساکن دفتر بیضی شکل ارائه می شود ، به گفته پریس ، که با هر دو مرد مصاحبه کرد کتاب او

مشخص نیست که آیا باراک اوباما ، رئیس جمهور سابق ، پس از ترک دفتر توجیهات اطلاعاتی دریافت کرده است یا خیر ، اما پرزیدنت ترامپ در ماه مارس گفت که وی با پیشینیان خود در مورد ویروس کرونا یا چیز دیگری مشورت نکرده است.

روسای جمهور سابق مدتها است که پس از ترک دفتر با نوشتن کتاب و سخنرانی درآمد کسب کرده اند ، اما هیچ رئیس جمهور سابق سابقه نداشته است که ترامپ درگیر تجارت بین المللی باشد. ترامپ دارای منافع تجاری یا ارتباطی در چین ، روسیه و سایر ایالت های رقیب ایالات متحده است که حتی تکه های کوچکی از آنچه او درباره دولت امنیت ملی آمریکا می داند می خواهند.

با این حال ، کارشناسان می گویند ، ترامپ احتمالاً با بسیاری از جزئیات با درجه بالایی از طبقه بندی آشنا نیست. وی به این دلیل معروف بود که در طول جلسات اطلاعاتی خود فقط به صورت دوره ای توجه می کرد و از خواندن مطالب مکتوب خودداری می کرد. علاوه بر این ، مقامات اطلاعاتی معمولاً جزئیات منابع و روش ها را با هیچ رئیس جمهوری در میان نمی گذارند ، مگر اینکه وی چنین تقاضا کند.

کارشناسان می گویند ، احتمالاً ترامپ نام جاسوسان سیا در روسیه را نمی داند. اما احتمالاً او اطلاعات کمی در مورد توانایی های هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی برای نظارت دارد ، به عنوان مثال ، یا اینکه آژانس امنیت ملی چگونه توانسته است ارتباطات دولت های مختلف خارجی را رهگیری کند.

همانند ترامپ ، تجربه وی در به اشتراک گذاشتن اسرار در تاریخ رئیس جمهور آمریکا بی سابقه است.

ترامپ در مصاحبه های خود با روزنامه نگار باب وودوارد درباره کتابی که پاییز امسال منتشر شد ، از داشتن یک سیستم مخفی سلاح هسته ای که نه روسیه و نه چین از آن اطلاع نداشتند ، به خود می بالید.

به گزارش واشنگتن پست ، منابع وودوارد “بعداً تأیید کردند که ارتش آمریكا از سیستم جدید تسلیحاتی مخفی برخوردار است ، اما آنها جزئیاتی ارائه ندادند و مردم از اینكه ترامپ آن را فاش كرد متعجب شدند.”

به نقل از NBC News ، هنگامی که ترامپ مردم را از حمله كماندویی كه منجر به كشته شدن رهبر داعش ابوبكر البغدادی شد ، مطلع كرد ، وی جزئیات محرمانه و حساس را فاش كرد.

در سال 2017 ، ترامپ موقعیت دو زیردریایی هسته ای آمریکا را در نزدیکی کره شمالی به رئیس جمهور فیلیپین داد.

در همان سال ، یکی از اعضای باشگاه گلف Mar-a-Lago خود از عکس توجیهی که ترامپ و نخست وزیر ژاپن در یک منطقه عمومی کره شمالی میزبانی کردند و در فیس بوک منتشر کردند ، عکس گرفت.

رابرت کرافت ، مالک میهن پرستان نیوانگلند ، چپ ، ملانیا ترامپ بانوی اول ، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و آکی آبه همسر آبه در 10 فوریه 2017 برای صرف شام در استراحتگاه Mar-a-Lago ترامپ نشستند.Nicholas Cam / AFP – پرونده گتی ایماژ

در سال 2018 ، نیویورک تایمز گزارش داد که ترامپ اغلب از تلفن های همراه ناامن برای برقراری تماس با دوستان خود استفاده می کند و چینی ها و سایر جاسوسان در حال گوش دادن هستند و بینش ارزشمندی کسب می کنند.

داگ ویز ، مقام سابق سیا و منتقد ترامپ ، این هفته در پستی در وب سایت Just Security اظهار داشت که ترامپ مدتهاست تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می شود و دسترسی به اسرار پس از خروج از کاخ سفید به وی این خطر را پیچیده می کند.

وی می نویسد ، بدهی های کلان ترامپ “خطرات ضدجاسوسی آشکار و نگران کننده” را برای ایالات متحده به وجود می آورد.

ویز می نویسد ، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه انگیزه زیادی برای پرداخت به ترامپ دارد تا از طرف روسیه اقدام کند.

وی نوشت: “با فرض اینکه رئیس جمهور جو بایدن از این رسم پیروی کند ، ترامپ همچنان به اطلاعات حساسی که روس ها برای آنها ارزشمند می داند دسترسی خواهد داشت.” وی افزود: “هر چقدر وحشتناک به نظر برسد ، آیا می توان رئیس جمهور سابق جذب شده از نظر مالی را تحت فشار قرار داد و یا در ازای تسكین مالی و ملاحظات تجاری آینده روسیه ، اطلاعات حساس به مسكو را تهدید كرد؟”

غیرممکن بود که تصور کنیم ترامپ میلیون ها دلار برای بازداشت توسط کشورهای عربی در خلیج فارس یا دیگر دولت های خارجی پرداخت کرده است ، گفت استاد گلداسمیت هاروارد ، “در این دوره او شروع به تحریک و افشای اسرار بسیاری کرد ، اما مردم برای دسترسی و وقت با او پرداخت کنید ، بدانید که او با احتیاط نخواهد بود. “

جان برنان ، مدیر سابق سیا ، منتقد مکرر ترامپ ، که رئیس جمهور آمریکا دسترسی به پرونده مخفی خود را رد کرد ، گفت که دولت بایدن باید به دقت بررسی کند که آیا ترامپ به اسرار آینده دسترسی دارد یا خیر.

وی گفت: “به دولت جدید توصیه می شود كه بررسی فوری را انجام دهد تا مشخص شود آیا دونالد ترامپ با توجه به اقدامات گذشته خود و نگرانی عمیق نسبت به آنچه در آینده می تواند انجام دهد ، آیا باید به اطلاعات طبقه بندی شده ادامه داشته باشد.”

مارک پلیمرپولوس ، مقام سابق سیا ، که گفت ترامپ مدت هاست که نسبت به آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده “تحقیر” نشان می دهد ، گفت:

پلیمروپولوس گفت: “من صراحتاً متعجب خواهم شد اگر او حتی این جلسات را بخواهد.”


منبع: green-chapter.ir

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes