آلودگی هوا بهره وری کارکنان را از بین می برد


به گزارش Vifrom، سازمان جهانی بهداشت سال گذشته دستورالعمل‌های جهانی کیفیت هوا را اصلاح کرد و آلودگی هوا را به عنوان “بزرگ‌ترین تهدید زیست‌محیطی برای سلامت انسان” تشخیص داد و یادآور شد که بار بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا یک بار اقتصادی قابل توجه است.

البته بار بیماری تنها آسیب اقتصادی ناشی از کیفیت پایین هوا نیست. تعدادی از مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، حتی در غلظت های نسبتا کم در کشورهای توسعه یافته، می تواند اثرات قابل توجهی بر عملکرد فیزیکی و شناختی داشته باشد. اگرچه ممکن است به عنوان یک بیماری تشخیص داده نشود، اما این اثرات آلودگی هوا تأثیر بسزایی بر کارایی و رفاه اقتصادی دارد.

برخی از اثرات نامطلوب آلودگی هوا بر سلامتی تقریباً همزمان با قرار گرفتن در معرض آلودگی رخ می دهد و کاهش کوتاه مدت عملکرد اندازه گیری شده در مقایسه با روزها یا مناطق با آلودگی کمتر است. سایر اثرات سال‌ها پس از قرار گرفتن در معرض آشکار می‌شوند و به‌عنوان آسیب فیزیولوژیکی قابل‌توجهی هستند که بر رفتار تأثیر می‌گذارند، اما کمتر از آستانه برای تشخیص پزشکی هستند. یافته‌ها حاکی از آن است که حتی پیشرفت‌های کوچک از سطوح نسبتاً پایین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی بر اقتصاد به عنوان یک کل داشته باشد.

اثرات مستقیم آلودگی هوا شامل کاهش بهره وری در محیط کار است و قرار گرفتن در معرض هوای آلوده بهره وری کارکنان را کاهش می دهد.

این مطالعه نشان می دهد که میزان آلودگی هوا در یک روز معین بر عملکرد حتی کارگران سالم نیز تأثیر می گذارد. آسیب آلودگی هوا تنها نتیجه شرایط پزشکی ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی نیست. این تأثیر بر بهره وری کارکنان در محل کار متفاوت از تأثیر آلودگی هوا بر عرضه نیروی کار است. مطالعات متعدد نشان می دهد که افزایش آلودگی هوا باعث کاهش ساعات کار می شود.

مطالعاتی که بر تولید در مقیاس بزرگ‌تر تمرکز می‌کنند، نه بر روی مغازه‌ها یا شهرهای خاص، اثرات قابل‌توجهی از آلودگی هوا را بر تمام تولیدات نشان می‌دهند.

این یافته که آلودگی هوا باعث کاهش عملکرد در مشاغل سخت می شود با شواهد قدیمی تر از اثرات مضر آلودگی هوا بر سیستم گردش خون مطابقت دارد، اما تحقیقات اخیر زیست پزشکی نیز ارتباط بین آلودگی هوا و التهاب عصبی در مغز را نشان می دهد. این پیوند ممکن است یافته های مکرر اثرات شناختی و رفتاری آلودگی هوا را توضیح دهد که به سختی می توان آن را به اختلالات قلبی عروقی نسبت داد.

برخی شواهد همچنین نشان می‌دهند که آلودگی نه تنها می‌تواند تیزبینی ذهنی را کاهش دهد، بلکه منجر به تغییراتی در تصمیم‌گیری، گاهی اوقات در مناطق کاملاً غیرمنتظره می‌شود.

محققان دریافتند که غلظت بالاتر ذرات معلق منجر به افزایش جرایم خشونت آمیز در منطقه شیکاگو شده است همچنین افزایش شاخص کیفیت هوا (معیار آلودگی) با افزایش جرم و جنایت در لندن مرتبط است.

منبع: گل سپید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes