آسیب های زیست محیطی، زخم بر بدن دماوند


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، مدت ها دماوند توسط انسان ویران شد. امروزه آسیب ها و بحران های مختلفی دماوند را تهدید می کند و توجه جدی تری را می طلبد.

اولین و مهمترین آسیب به حوزه آبخیز کشور وارد می شود. چرای بی رویه و استخراج معادن نیز مشکل بسیار جدی و پیچیده ای را برای کوه ها و منابع آبی کشور ایجاد کرده است. به دلیل این اتفاقات، خاصیت نگهداری آب در کوه ها مختل شده یا از بین رفته است.

یکی از موضوعاتی که دماوند در چند سال گذشته به آن پرداخته، تقدیس بخشی از کوه دماوند بوده است، اما با رصد و بازخورد مردم از مطالب نوشته شده در فضای عمومی، این تهدید در دادگاه حل شد. به نظر می رسد سند اهدایی باطل شده و طبق اعلام رسمی، این سند به نام سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نامگذاری شده است. دماوند و بسیاری از کوه‌های ایران توانایی چنین کاربری را برای وقف بخشی از سرزمین خود ندارند، زیرا به هیچ وجه نباید سیستم طبیعی کوه‌ها در شیب‌های تند آسیب ببیند. این تغییر کاربری در محیط کوهستانی باعث از بین رفتن پوشش گیاهی می شود که طی هزاران سال برای حفظ خاک ایجاد شده و ارتباط بین محیط کوهستانی خاص و گیاهان ایجاد شده است. در این حالت اولین آسیب جذب ناکافی آب است.

از دیگر آسیب های موجود می توان به معدن معدن دماوند اشاره کرد. دماوند 5 معدن بزرگ داشت که تعطیل شدند، اما با وجود اینکه آثار مخرب معدن کاسته شده است، این معادن همچنان به عنوان یک تهدید وجود دارند. استخراج سطحی مشابه معدن موریانه مانند است و به آرامی به کوه آسیب می رساند. در واقع آسیب وارده به معدن مشهود است و بهره برداری در سطح منجر به آسیب ناگهانی و بدون توجه خواهد شد.

آسیب های ظریف زیادی در میدان دماوند وجود دارد. یکی از این موارد، چرای بی رویه حیوانات بیش از ظرفیت مرتع است. در کوهپایه ها در اوایل فروردین که برف روی زمین نمایان است و اواخر پاییز که حیوانات دیر مرتع را ترک می کنند، چرای سریع زیادی انجام می شود. به عبارت دیگر، زمین توانایی تولید مثل را ندارد و به همین دلیل اغلب گیاهان علوفه ای با کیفیت در آستانه انقراض هستند و یا از بین رفته اند.

یکی از آسیب های ناشی از دخالت انسان، برداشت گونه های مختلف گیاهی و گیاهانی است که دارای شاخه ها و قسمت های چوبی هستند توسط دامداران به عنوان سوخت برای پخت و پز و تهیه چای استفاده می شود. این موضوع بسیار حائز اهمیت است زیرا کشوری که از نظر منابع نفت و گاز غنی است هنوز سیستمی برای جلوگیری از استفاده دامداران از گیاهان مرتعی ارزشمند برای سوخت و مصرف شخصی ندارد.

صخره نوردی برخلاف تصور مردم صدمات جدی بی شماری به کوه ها وارد می کند. به همین دلیل است که ما به هنجارها و قوانین نیاز داریم. کوهنوردی در دماوند به صورت فشرده انجام می شود. اکنون صعود در گروه های بسیار بزرگ انجام می شود. در تابستان گاهی تا چند هزار نفر در یک روز در دامنه های دماوند ساکن می شوند. صعود در فصل مناسب، تعیین تعداد کوهنوردان برای صعود به هر مسیر، خودداری از افزایش تعداد مسیرهای صعود و لزوم صعود در جاده های تمیز، خودداری از ایجاد جاده فرعی، الزام مردم به بازگرداندن زباله های تولید شده و نحوه مدیریت پسماند از جمله مواردی است که نیازمند تدوین و اعمال قوانین است. ما دستورالعمل مشخص و مشخصی در مورد هیچ یک از این موارد نداریم و هیچ قانونی اعمال نمی شود. برخی از کوهنوردان نیز به این مسائل علاقه دارند.

با توجه به اهمیت کوه دماوند، مردم و مسئولان باید برای حفظ ارزش های زیست محیطی این منطقه زیبا و منحصر به فرد تلاش بیشتری کنند.

منبع: گل سپید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes